KERESSÜK A DEMOKRÁCIA FELÉ VEZETŐ UTAKAT, MÜKÖDJÜNK EGYÜTT A KÖZÖS FEJLŐDÉS ELŐMOZDITÁSÁRA!
KERESSÜK A DEMOKRÁCIA FELÉ VEZETŐ UTAKAT, MÜKÖDJÜNK EGYÜTT A KÖZÖS FEJPŐDÉS ELŐMOZDITÁSÁRA!
A VILÁG POLITIKAI PÁRTJAINAK, TÁRSADALMI SZERVEZETEINEK ÉS KUTATÓ KÖZPONTJAINAK KÖZÖS NYILATKOZATA
A demokrácia a politikai civilizáció fejlődésében az emberiség fontos vívmánya, a fejlődés pedig örök törekvés az emberiség történelmében. A különböző országok és régiók népei lankadatlan felfedezéseik révén a demokrácia és a fejlődés igen változatos formáit hozták létre, bemutatva a virágzó emberi civilizációk csodálatos látványát.
A politikai pártoknak lehetőségük van a demokrácia építésére, megőrzésére és fejlesztésére, igy rájuk hárul a felelősség demokrácia megvalósítására és a fejlődés előmozdítására. A fentiekre tekintettel mi, 140 ország és régió 355 politikai pártja, társadalmi szervezete és kutató központja közös nyilatkozattal fordulunk a világhoz:
I.
Úgy véljük, hogy a világ, amelyben élünk, sokszínű és színes. A sokszínűség az, ami meghatározza az emberi civilizációk lenyűgöző jellemzőit, és valójában az életerő és a dinamizmus forrása a világ fejlődéséhez. A demokrácia megvalósításának módjai és eszközei változatosak. Mivel a különböző országoknak és régióknak nem feltétlenül ugyanaz a történelme, kultúrája, társadalmi rendszere és fejlődési szakasza, nem létezik olyan demokráciarendszer vagy fejlődési minta, amely minden országra vonatkozna. Nem demokratikus az a gyakorlat, hogy egyetlen mérce alapján ítéljük meg a világ különböző politikai rendszereit, nem lehet csak egy szemszögből vizsgálni az emberiség színes politikai civilizációit. Ez a fejlődésnek sem kedvez.
II.
Véleményünk szerint egy ország politikai berendezkedésének demokratikus és hatékony voltát a legjobban annak alapján lehet értékelni, hogy a rendezett-e és törvényszerű-e vezető testület megválasztása; képesek-e az emberek az állami és szociális, gazdasági és kulturális ügyeket a jogszabályi előírásoknak megfelelően intézni; a közvélemény akadálytalanul kifejezheti-e igényeit; minden szektor hatékonyan részt tud-e venni az ország politikai ügyeiben; a nemzeti döntéseket racionálisan, demokratikusan hozzák-e; a szakemberek tisztességes verseny révén részesei lehetnek-e az országos vezetés és a közigazgatási rendszerek csapatának; hogy a kormányzó párt az Alkotmánnyal és a törvényekkel összhangban tölti-e be vezető szerepét az államügyekben; illetve a hatalomgyakorlást lehet-e hatékonyan korlátozni és ellenőrizni.
III.
Az a véleményünk, hogy egy ország demokratikus jellege azon múlik, hogy az emberek válhatnak-e az ország igazi uraivá. Fontos, hogy az emberek élhetnek-e választójoggal, de még fontosabb, hogy biztosított-e a széles részvételük a döntésekben Fontos, hogy a választási kampányok során milyen szóbeli ígéreteket kapnak az emberek, de még ennél is fontosabb, hogy a választások után mennyi ígéret teljesül. Lényeges, hogy milyen politikai eljárásokat és szabályokat írnak elő rendeletek és törvények, de még fontosabb annak megfigyelése, hogy ezeket az előírásokat, törvényeket szigorúan betartatják-e. Fontos az, hogy a hatalomgyakorlás demokratikus szabályok és eljárások alapján történik-e, de még fontosabb annak megfigyelése, hogy a hatalomgyakorlás valóban a népi felügyelet és korlátozás alá esik-e.
IV.
Az a nézetünk, hogy a demokrácia minden nép joga, nem pedig kevesek kizárólagos kiváltsága. Az ítéletet, hogy egy ország demokratikus-e vagy sem, a népüknek kell meghoznia. Ellenezzük azokat a cselekedeteket, amelyek a demokrácia nevében beavatkoznak mások belügyeibe
V.
Úgy gondoljuk, hogy az emberi társadalom fejlődésének kiindulópontja és célja is az emberek jólétének javítása és a sokoldalú emberi fejlődés elérése kell, hogy legyen. A demokrácia előmozdításának az emberek jobb életre való törekvésének folyamatos megvalósítására, a beteljesülés, a boldogság és a biztonság érzésének felemelésére kell összpontosítania. Jelenleg a legfontosabb az, hogy az országok megerősítsék az együttműködést a szegénység enyhítése, az élelmezésbiztonság, a COVID-19-re adott válasz és az oltások, a fejlesztésfinanszírozás, az éghajlatváltozás és a zöld fejlesztés, az iparosítás, a digitális gazdaság és az összekapcsolhatóság területén, és fel gyorsítsák az ENSZ 2030 programot, a Fenntartható Fejlődés Programját, hogy koncentrált erőfeszítéseket fordítsanak az embereket leginkább foglalkoztató, legközvetlenebb és legpraktikusabb problémáinak megoldására. A világ minden országa és minden népe megérdemli a fejlődés lehetőségét és jogát. Erőfeszítéseket kell tenni az inkluzív fejlődés előmozdítására és annak biztosítására, hogy egyetlen ország se maradjon le.
VI.
Az a nézetünk, hogy a nemzetközi kapcsolatok demokratikusabbá tétele korunk követelménye, és ehhez egyetlen út, a valódi multilateralizmus vezet. Mivel az emberiség különféle kihívásokkal és globális problémákkal néz szembe, ezekre a hatékony válasz csak a befogadóbb globális kormányzásban, a hatékonyabb többoldalú mechanizmusban és az aktívabb regionális együttműködésben adható meg. A multilateralizmus gyakorlatának jobb teljesítménye mindig jobb válaszokhoz vezethet az emberiség előtt álló közös problémákra.
VII.
Az a nézetünk, hogy a közös jövővel rendelkező emberi közösség felépítésére tett erőfeszítések helyes irányt mutatnak a civilizáció fejlődése és előrehaladása felé. A béke, a fejlődés, a méltányosság, az igazságosság, a demokrácia és a szabadság közös emberi értékei iránymutatásul kell, hogy szolgáljanak az emberiség jövőjéért erős felelősségtudattal rendelkező közösség felépítésére irányuló törekvésben, és a különböző társadalmi rendszerekkel, ideológiákkal, eltérő történelemmel, kultúrával és a fejlettségi szinttel rendelkező országok megoszthatják érdekeiket, jogaikat és felelősségeiket a nemzetközi ügyekben, és együtt dolgozhatnak egy jobb világ felépítésén.
Mélyen tudatában vagyunk annak a közös küldetésnek, amelyet a demokrácia előmozdítása és az emberek megélhetésének javítása a vállunkra helyezett, vállaljuk, hogy kéz a kézben dolgozunk, hogy felülemelkedjünk mindenféle különbségen, elősegítsük a cseréket és a kölcsönös tanulást, fokozzuk a kölcsönös megértést és széles körű konszenzust építsünk ki, hogy továbbra is kellően hozzájárulunk az emberek jólétéhez, a nemzeti fejlődéshez, a világbékéhez és az emberi fejlődéshez.